Politechnika Poznańska
Cel projektu
Rektor uczelni zdecydował się na instalację nowoczesnego systemu informacji budynkowej opartego na rozwiązaniu Innavigo. Osiągniętym celem była poprawa komunikacji wewnątrz budynków uczelnianych i w kampusie w połączeniu z dostarczaniem informacji użytkowych istotnych dla studentów oraz publikowaniem ogłoszeń i aktualności z uczelni.
Budowa Systemu
Na System składają się trzy interaktywne terminale z wyświetlaczami dotykowymi umiejscowione w kluczowych punktach trzech dużych budynków uczelni i współpracujące w jednym systemie z kilkudziesięcioma monitorami wyświetlającymi zaprojektowane przez redaktorów treści informacyjne i multimedialne. Monitory zostały zawieszone w korytarzach i przy salach wykładowych.
Ekrany dotykowe oparte zostały o technologię LFD (Large Format Display) firmy Samsung i bazują na 46 calowych monitorach z matrycą PVA i sensorem dotykowym na podczerwień. Każdy terminal posiada wbudowany komputer z wydajnym procesorem oraz kartą graficzną zapewniającą płynną animację i możliwość wyświetlania treści Full HD w pełnej jakości. Certyfikat „Class A” pozwala na zastosowanie terminali w przestrzeni publicznej.
Całość zamknięta jest w estetycznej obudowie, odpornej na akty wandalizmu.
Podstawowa funkcjonalność Systemu
Korzystający z terminalów Systemu użytkownicy mogą przeglądać rozkład pomieszczeń na poszczególnych piętrach budynków dzięki interaktywnemu schematowi przygotowanemu przez zespół wdrożeniowy. Dotknięcie danego pomieszczenia na ekranie wystarczy, aby otrzymać kompleksową informację na jego temat. Ten sam efekt można uzyskać posługując się również interaktywną listą wszystkich pokojów w budynku.
Inwestorowi zależało także na możliwości szybkiego wyszukiwania informacji o pracownikach uczelni, która została zrealizowana za pomocą wbudowanej wyszukiwarki z klawiaturą ekranową. Wpisanie zaledwie trzech pierwszych liter nazwiska wystarczy, aby uzyskać listę trafnych wyników.
Uczelnia wykorzystuje także funkcje związane z tworzeniem interaktywnych prezentacji dostarczając pełnej informacji na temat funkcjonowania biblioteki, zawartej na wielu podstronach Systemu z możliwością nawigowania pomiędzy nimi.
Ponadto monitory umieszczone w różnych miejscach na korytarzach i przy salach wykładowych transmitują materiały przygotowywane przez Biuro Informacji i Promocji. Innavigo ze względu na łatwość i elastyczność zarządzania treściami jest wykorzystywany do promocji również w zależności od aktualnie odbywających się wydarzeń, jak na przykład do emitowania dedykowanych treści informacyjnych i reklamowych podczas odbywających się konferencji.
Opis realizacji
Funkcje nawigacyjne Systemu oparte zostały o zwektoryzowane plany budynków, w których rozkład pomieszczeń został uproszczony dla większej przejrzystości. Z poziomu panelu administracyjnego redaktorzy treści dodają i aktualizują opisy pomieszczeń, projektują ekrany informacyjne oraz interaktywne prezentacje. Natomiast funkcja wyszukiwania pracowników korzysta w czasie rzeczywistym z danych umieszczonych w odrębnym, zintegrowanym z Innavigo systemie uczelni.
System został zaprogramowany w taki sposób, żeby automatycznie wyłączał się po godzinach funkcjonowania budynków i ponownie uruchamiał się na ich otwarcie.